Türkiye’nin En Çevreci Köyü: Kadıovacık-Urla

Kategori: Haberler, Hizmetlerimiz | 0

2012 yılından 2016 yılına kadar Urla Rotary Kulübünün desteği ile Kadıovacık Köyünün Karbon Ayak İzi hesaplanarak CDP – Karbon Saydamlık Projesi kapsamında raporlandı ve uluslarası erişime açıldı. CDP dünyada iklim değişikliği konusunda bilim ve finansı birleştiren çok prestijli bir çevre projesidir.

Karbon ayak izi; ulaşım, ısıtma, soğutma ve elektrik tüketimi nedeniyle ortaya çıkan karbonun toplamı olarak tanımlanmaktadır. Bunun hesaplanması ve uzun vadede düşürülmesi iklim değişikliği açısından büyük önem taşımaktadır.

  • 2012 yılında Urla Rotary Kulübü CDP ye başvurarak dünyada ilk defa bir köyün bu platforma başvuru yapıp yapamayacağını sormuştur. Gerekli onaylar alındıktan sonra bu yıl karbon ayak izi hesaplanarak Londra’daki merkeze bildirilmiştir. Aynı yıl köyde karbon ayak izi konusunda eğitimler verilmiştir.
  • 2013 yılında Hindistan’daki Banglore Rotary Kulübü ile Urla Rotary Kulübü global bağış başvurusu yapıp onayını almıştır. 17.000$ uluslararası bağış alınarak köyde 60 metrekarelik ve 8,2 kwh lik fotovoltaik bir güneş enerjisi sistemi kurulmuştur.
  • 2014 yılında köyün tüm içme suyu için Urla Rotary Kulübünün finanse ettiği bir arıtma sistemi kurulmuştur. 2014 yılında CDP ye raporlama devam etmiştir.
  • 2015 yılında köyün karbon ayak izini sıfırlamak amacı ile gerekli olan 2643 yeni ağaç dikimi yerine 100.000 adet çam fidanı dikilmiştir. İlaveten 2000 adet badem ağacı dikilmiştir. Ayrıca köydeki tüm ampuller Urla Rotary Kulübünün desteği ile enerji etkin ampuller ile değiştirilmiştir.
  • 2016 yılında CDP ye raporlama devam etmiş, Londra merkezden Teşekkür belgesi gelmiştir.

 

Bu projenin ülkemiz için önemi nedir?

Günümüzde küresel ısınmanın etkilerini özellikle mevsim değişiklikleri açısından hızlıca hissetmeye başlamış bir dönemde hayatımıza devam emekteyiz. Global olarak karbon ayak izinin düşürülmesi dünyamızı bu olumsuz etkilerden koruyacaktır. Türkiye’deki küçük bir köyün Londra, New York gibi büyük merkezlerle adının anılması ve bir örnek teşkil etmesi ülkemiz açısından gurur vericidir.

 

Kadıovacık

 

View Fullscreen

Bir Cevap Yazın