Rotaryenlerden Cumhuriyet Bayramı

Kategori: Haberler | 0

Rotary 2440’ncı Bölge kulüp üyeleri, Bölge adına Urla Rotary Kulübü’nün ev sahipliğinde düzenlenen “Cumhuriyet Bayramı Kutlama Yemeği’nde bir araya geldi. Fuayede Hanri Benazus koleksiyonu Atatürk Fotoğrafları Sergisi açıldı.

Wyndham Grand İzmir Özdilek Oteli’nde düzenlenen ve UR 2440’ncı Bölge Guvernörü Lütfi Demir başta, guvernör yardımcıları ile bölge kulüp başkaları ve üyelerinden oluşan 400 civarında rotaryen katıldı.

Gecenin açılış  konuşmasını yapan Kulüp başkanı M. Tevfik Turna, cumhuriyetimizin 94’ncü yılının kutlandığı yemeğin ev sahipliğini üstlenmenin kulüp olarak kendileri için gurur olduğunu belirtti. Turna, “Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımız her geçen gün artarak devam etmektedir. Böyle bir lidere sahip olmak her millete nasip olmaz, onun kurduğu cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatmak hepimizin görevi olmalıdır” dedi.

Guvernör Lütfi Demir ise 29 Ekim 1923 Akşamı saat 18.45’te mecliste alınan karar ile Türkiye Devleti’nin adının Türkiye Cumhuriyeti Devleti oluşuyla bağımsızlık mücadelesi’nin ruhunun ortaya konulduğunu söyledi. Demir,” ‘Türkiye Cumhuriyeti, dünya devletleri arasında tuttuğu yere layık olduğunu eserleriyle isbat edecektir. Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. Cumhuriyeti ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin yerine getiriyor ve  o gün bugündür Cumhuriyeti ve gereklerini yüksek sesle anlatıyoruz” diye konuştu.

En büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahip olan Hanri Benazus ise Atatürk ve Türkiye konulu bir konuşmasıyla duygulu anlara neden oldu. Benazus konuşmasını Belçikalı Düşünür Daniel Dumoulin’in “Türkiye, Atatürk’ü Allah’a borçlusun, geri kalan herşeyi de Atatürk’e…” sözleriyle tamamladı. Benazus, ‘Bir tarih böyle yazıldı’ adlı iki ciltlik kitabı ile Atatürk fotoğrafları albüm kitabını imzaladı. Gece; Vals ve Zeybek gösterilerinin yanısıra Musicana Band’ın müzikleriyle renklendi.

Kaynak: http://www.bizimizmir.net/rotaryenlerden-cumhuriyet-bayrami-39987

Bir Cevap Yazın